How Did Economists Get It So Wrong?
Sattusin lugema Paul Krugman'i artiklit "How Did Economists Get It So Wrong?", mis eesti keelse tõlkena ilmus Vikerkaares.
Sealt artiklist jäi mulje, et paljuski on praeguses majandussurutises süüdi finantsturgude ebastabiilsus - nad siiski ei suuda ennast alati ise korrigeerida. Ka on aktisaturud liiga spekulatiivsed. Firmade väärtus põhineb pigem haipil, kui nende tegelikul väärtusel ja riskidel. Tulu üritatakse teenida lühiajalistelt tõusudelt/langustelt, mitte aga dividendidelt. See aga võimaldab ja soodustab manipuleerimist.
Tekkis väike mõte. Kuna aktsiaturgudel on siiski enamuses juriidilised isikud (fondid, investeerimispangad jms) ja nad ei käsuta tihti otseselt iseenda raha, ei tunne nad ka vastutust. Maksupoliitiliselt saaks juriidilisi isikuid maksustada kõrgema tulumaksuga aktsiatehingutelt, kui füüsilisi isikuid. Kui maksumäär oleks piisavalt kõrge, siis üks hetk ei tasuks lühiajalised tehingud enam ära ja vaatama hakataks pigem ettevõtte tegelikku väärtust.
Teoreetiliselt.
Samas see muudaks muidugi aktsiaturud tunduvalt vähem likviidsemateks ja kardan, et kaoks ka paljude investorite huvi. Ka kaotaksid investeerimisfondid oma atraktiivsuse.
"Friedman kirjutas ühes oma mõjukas artiklis aastast 1953: targad investorid teevad raha, ostes siis, kui idioodid müüvad, ja müües siis, kui idioodid ostavad, ning stabiliseerivad sellega turgu."
Tegelikkuses tundub, et see päriselt siiski ei toimi. Kuidas seletada muidu näiliselt põhjuseta nii suuri langusi?
Veel artiklist ja kinnisvaramullist. "Siiani arvati, et kinnisvarasektoris lihtsalt ei saa mulle tekkida. Kinnisvaraturud on vähem likviidsed, aga maju ostes on inimesed väga ettevaatlikud. Üldjuhul on see suurim investeering, mille nad oma elus teevad, seepärast vaatavad nad väga hoolikalt ringi ja võrdlevad hindu."
"Üldjuhul võrdlevad majaostjad tõesti väga hoolikalt hindu – see tähendab, nad võrdlevad oma võimaliku ostu hinda teiste majade hindadega. Kuid see ei ütle midagi selle kohta, kas majade üldine hinnatase on õigustatud. See on jällegi ketšupimajandusteadus: kuna kahekilone ketšupipudel maksab kaks korda rohkem kui ühekilone, siis vaieldamatult on ketšupi hind õige."
Kohati on mul tunne, et Eestis üritatakse vägisi esile kutsuda uut kinnisvaramulli. Viimase aja uudised kinnisvara analüütikutelt pasundavad kui ühest suust, et hinnad on hakanud tõusma ja euro tulek tõstab neid veelgi ja seega peaksid kõik taas kiirustama endale uue kinnisvara soetamisega. Saan aru, et peale pikka langust on kinnisvarasektoris vaja positiivseid uudiseid, kuid kui need kõlavad turuosaliste enda suust, et kostu need kuigi usutavatena. Samas leidub alati piisavalt lolle ja mull võibki hakata veerema...
Sildid: Ühiskond
0 Comments:
Postita kommentaar
<< Home